Historia miejscowości Choceń

https://www.chocen.pl/informator/historia/6484-historia-miejscowosci-chocen.html
Obszar gminy związany jest historycznie z Kujawami, które wyodrębniły się w osobne księstwo w [...]

Obszar gminy związany jest historycznie z Kujawami, które wyodrębniły się w osobne księstwo w 1194 r., początkowo ze stolicą we Włocławku, następnie w Inowrocławiu. W wyniku rozbicia dzielnicowego na przełomie XII/XIII w., ziemie te znalazły się pod panowaniem Władysława Łokietka. Wiek XIII i początek wieku XIV to okres rozwoju regionu, a także okres licznych niepokojów wewnętrznych i zewnętrznych, w dużym stopniu związanych z osiedlonymi w Ziemi Chełmińskiej Krzyżakami. Konflikty z Krzyżakami doprowadziły do wojny polsko-krzyżackiej w latach 1327-1332, w wyniku której doszło do przejściowego opanowania Kujaw przez Krzyżaków, przy jednoczesnym totalnym zniszczeniu całej prowincji. Kujawy powróciły do Korony dopiero w wyniku pokoju. Druga połowa XIV w. była okresem nie tylko likwidacji zniszczeń wojennych lecz i szybkiego rozwoju społeczno- ekonomicznego całego obszaru.

Miejscowość Choceń jest wzmiankowana już w XII w. jako własność klasztoru w Lądzie z parafią erygowaną przed 1326 r. W 1444 r., Choceń był własnością Marcina herbu Mościc vel Ostoja, w 1489 r., należał do Lubrańskich, w XVI w., był własnością Mikołaja Sokołowskiego herbu Pomian starosty brzeskiego, w pierwszej połowie XVII podkanclerza koronnego Arnolda Kryskiego, natomiast w drugiej połowie XVII w. Damiana Kretkowskiego kasztelana chełmińskiego.

Po 1710 r., sytuacja polityczna kraju zaczęła się normować i przez 60 lat Kujawy przeżywały względny spokój. W tym okresie Choceń był własnością rodu Brzeskich herbu Starża.

Po upadku powstania styczniowego teren obecnej gminy Choceń znalazł się w obrębie guberni warszawskiej. W tym okresie Choceń należał do rodziny Blizińskich. Znaczną rolę w ożywieniu gospodarczym Kujaw w tym czasie odegrało wybudowanie w 1862r., kolei „warszawsko-bydgoskiej”. Związany z nią dworzec kolejowy w Czerniewicach wybudowano w 1893 r. Rozwój drobnego przemysłu jaki później nastąpił przede wszystkim przemysłu spożywczego znajduje m.in. odzwierciedlenie w postaci zakładów mięsnych z 1910-1918 r., w Czerniewicach oraz cukrowni w Choceniu z 1914r.

Gmina Choceń była w dniach 9-13.09.1939 roku terenem krwawych walk 27DP i 15DP „Armii Pomorze” z 208DP i 50DP KA niemieckiej. Kilkudniowa obrona regionu Chocenia odegrała poważną rolę w największej bitwie września 1939 roku – bitwie nad Bzurą. Na miejscowym cmentarzu parafialnym z połowy XIX wieku znajduje się grób poległego w 1939 roku żołnierza polskiego.

Znajduje się tu także grób Marysieńki Higersberger. Na podarowanych przez nią gruntach została zbudowana funkcjonująca do dzisiaj szkoła podstawowa. A w 2001 roku na tych gruntach zbudowany został jeszcze gmach mieszczący gimnazjum, liceum i szkołę zawodową. Od 2018 r., roku stanowi siedzibę Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Choceniu.

W 2011 r., do miejscowości Choceń została włączona miejscowość Zakrzewek. Nazwa miejscowości Zakrzewek ma wartości historyczne. Była notowana jako kolonia od 1867 roku, wcześniej był to folwark założony w 1844 roku przez właściciela dóbr Choceń – Zakrzewskiego.

Powrót

Polecane artykuły:


VI Międzygminny Konkurs Piosenki Wiosennej w Choceniu

W piątek 10 maja 2024r. odbył się już VI Międzygminny Konkurs Piosenki Wiosennej w Choceniu, którego organizatorem było nasze przedszkole. Fundatorem nagród było nasze przedszkole oraz Urzą [...]

Zostało niewiele czasu na roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Tylko do 20 maja przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym,  skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok. Rozliczen [...]