wtorek, 19 lipiec 2022

XX Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych w Golubiu - Dobrzyniu Zespół Folklorystyczny "Śmiłowiónki" oraz Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Kujawska"

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/7300-xx-wojewodzki-przeglad-zespolow-ludowych-w-golubiu-dobrzyniu-zespol-folklorystyczny-smilowionki-oraz-zespol-piesni-i-tanca-ziemia-kujawska.html
Zespół Folklorystyczny "Śmiłowiónki" oraz  Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Kujawska"&nbs [...]

Zespół Folklorystyczny "Śmiłowiónki" oraz  Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Kujawska"   w dniu 9 lipca 2022roku  reprezentowały gminę Choceń na XX  Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Ludowych w Golubiu - Dobrzyniu. Było to dwudzieste, jubileuszowe spotkanie zespołów ludowych z województwa kujawsko - pomorskiego, połączone z wystawą ciągników i maszyn rolniczych oraz degustacją potraw regionalnych, przygotowanych przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Impreza objęta była patronatem Marszałka Województwa kujawsko-pomorskiego, pana Piotra Całbeckiego.

Na scenie ustawionej tuż obok pięknego Zamku Golubskiego zaprezentowało się 13 zespołów z naszego województwa, w tym między innymi z Pakości, Zbicza, Chełmży, Małej Nieszawki, Golubia-Dobrzynia i z Chocenia.

Zespół "Śmiłowiónki" przedstawił  zebranym widzom  następujący program:

*  dwie piosenki ludowe: "Ta równina to Kujawy" i  "Lipka";

*  dwa tańce ludowe:  dawny  kujawiak   oraz drugi, połączony ze śpiewem piosenki "Oj świeci miesiąc świeci";

* pieśń ludową "Owco buro" w solowym wykonaniu a capella  przez panią Danutę Kaczmarek;

*duet piosenki ludowej "Tam na górze kwitną róże" w wykonaniu pani Danuty Kaczmarek i pana Włodzimierza Stokfisza;

* Kujawiak z kieliszkiem na głowie - zatańczyli  go w  duecie: pani Bogumiła Grabkowska i pan Włodzimierz Stokfisz.

Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Kujawska" zaprezentował swoje programy w trzech grupach wiekowych:

* grupa najmłodsza - " Iskierki"

* grupa  starsza - "Gąski"

*  grupa młodzieżowa – reprezentacyjna

Obu zespołom ludowym przygrywała kapela w składzie:

Miłosz Kierzkowski - akordeon

Mariusz Kruszka - klarnet

Natalia Muszyńska - kontrabas

Adrian Grabkowski - bębenek

Po występie zespół  poproszony został przez fotoreporterów z lokalnej telewizji do sesji fotograficznej, a kierownicy zespołu p.p. Danuta Kaczmarek i Milosz Kierzkowski udzielili wywiadu o pracy i działalności zespołu.

Po konsumpcji smacznych, regionalnych potraw ( grochówka, żeberka, gołąbki ) chętni członkowie zespołu poszli zwiedzać  wnętrza Golubskiego Zamku. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o jego dziejach oraz o losach Anny Wazówny, szwedzkiej królewny i siostry króla Zygmunta III Wazy. Duże wrażenie zrobiła na wszystkich sala tortur.


Zespół "Śmiłówiónki" i „Ziemia kujawska” serdecznie i ciepło dziękuje za udostępnienie obu zespołom autokratów na wyjazd do Golubia -  Dobrzynia następującym  sponsorom:

1. Kierownictwu i panom Kierowcom  Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku.

2. Wójtowi Gminy Choceń, panu Romanowi Nowakowskiemu oraz panu   Kierowcy.

Opr. Danuta Nowicka

Powrót

Polecane artykuły:


Przetarg na ubezpieczenie mienia gminnego

Gmina Choceń ogłosiła przetarg na ubezpieczenie mienia gminnego, który przeprowadzi w jej imieniu Firma Maximus Broker Sp. z o.o. Postepowanie przetargowe odbywa się na platformie zakupowej Open [...]

Zaproszenie

Starosta Włocławski Roman Gołębiewski oraz Wójt Gminy Choceń Roman Nowakowski zapraszają na „Pożegnanie lata w Choceniu z Kabaretem 4 fala”. Występ odbędzie się w dniu 1 października 2 [...]