Decyzja
Na podstawie art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024r., poz. 572 t.j.) w związku z art. art. 71 ust. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji
o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U z 2024r., poz. 1112 t.j.) oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2022r., poz. 1071 ze. zm.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego dnia 03.03.2025r. przez Biuro Projektowo- Budowlane PRO-Inwest ul. W. Łokietka 5, 87-850 Choceń reprezentowana przez Iwonę Podlaską o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego: „Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Janowo oraz przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Choceń”.
umarzam postępowanie
w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na: „Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Janowo oraz przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Choceń”
uzasadnienie
W dniu 03.03.2025r. Biuro Projektowo- Budowlane PRO-Inwest
ul. W. Łokietka 5, 87-850 Choceń reprezentowana przez Iwonę Podlaską wystąpiła
z wnioskiem o wydanie opinii co do konieczności lub braku konieczności uzyskania decyzji
o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedmiotowej inwestycji.
Zaprojektowano sieć z rur ciśnieniowych polietylenowych w średnicach Dz160, PE- 100RC SDR17PN 10 z dodatkowym płaszczem ochronnym z mineralnie modyfikowanego PP z metalową taśmą detekcyjną umieszczoną pomiędzy rurą przewodową, a płaszczem.
Dodatkowym elementem sieci są projektowane hydranty (5 sztuk) nadziemne DN 80 wraz z zasuwami odcinającymi. Zaprojektowano również wykonanie węzłów montażowych z armaturą z żeliwa sferoidalnego min. PN10 o połączeniach kołnierzowych. Dla hydrantów zastosowano armaturę z żeliwa sferoidalnego min. PN 16 o połączeniach kołnierzowych. Do wykonania sieci przewidziano zastosowanie metody przewiertu sterowanego w celu uniknięcia odbudowy istniejącej nawierzchni drogowej i infrastruktury podziemnej. Zaprojektowano także budowę trzech przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowościach Wola Nakonowska, Niemojewo i Borzymowice.
Przedsięwzięcie będzie zlokalizowane poza obszarami chronionymi w myśl ustawy z dnia
16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody w tym poza wyznaczonymi, mającymi znaczenie dla Wspólnoty i projektowanymi przekazanymi do Komisji Europejskiej obszarami NATURA 2000.
Z uwagi na skalę i charakter planowanego zadania, analizę całego terenu oraz biorąc pod uwagę jego położenie i bezpośrednie otoczenie, a także wyniki przeprowadzonych analiz wpływu na stan jakości środowiska, nie przewiduje się oddziaływań skumulowanych mogących powodować przekroczenie standardów jakości środowiska w żadnym z jego elementów na etapie realizacji, jak i eksploatacji inwestycji.
Uznano, iż zastosowanie zaproponowanych w przedłożonej karcie informacyjnej przedsięwzięcia rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, zapewni ochronę środowiska przed negatywnym oddziaływaniem zamierzenia, zarówno na etapie jego realizacji, jak i eksploatacji.
W wyniku realizacji przedmiotowej inwestycji zmianie i przekształceniu nie ulegną obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin
i zwierząt oraz ich siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary sieci Natura 2000 wyznaczone w trybie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Przedsięwzięcie realizowane będzie poza obszarem Natura 2000. Jakość środowiska, zasobów naturalnych
i krajobrazowych zostaje zachowana.
Zgodnie z art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, uzyskanie decyzji środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych:
1) przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko
2) przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko
Kwalifikacji tych przedsięwzięć dokonuje się na podstawie przepisów wykonawczych zawartych w § 3 ust. 1 pkt 7 i 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r.
w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowaniach związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2019r., poz. 1839 ze zm.).
Wymienione w treści w/w przepisów rodzaje przedsięwzięć stanowią katalog zamknięty tych rodzajów przedsięwzięć, które mogą zawsze znacząco oddziaływać na środowisko
i które mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Zakres planowanego przedsięwzięcia nie zalicza się do przedsięwzięć wymienionych
w §2 i §3 wyżej cytowanego rozporządzenia. Na podstawie art. 59 ust. 1 oraz art. 60 ustawy
z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U z 2024r., poz. 1112 t.j.) jego realizacja nie wymaga więc uzyskania decyzji
o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia, a co za tym idzie nie wymaga przeprowadzenia postępowania w sprawie uzyskania powyższej decyzji, z uwagi na brak przedmiotu do prowadzenia tego postępowania.
Stosownie do art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024r., poz. 572 t.j.), gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe, organ administracji państwowej wydaje decyzję
o umorzeniu postępowania”.
W związku z wystąpieniem przesłanki bezprzedmiotowości postępowania, postanowiono jak w sentencji.
Pouczenie
Od decyzji niniejszej przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego We Włocławku, za pośrednictwem Wójta Gminy Choceń w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Otrzymują:
1. wnioskodawca
2. a/a