Władysław Biały Ostatni Książę Kujawski z Rodu Piastów - film w CCKB
Przed nami niecodzienne wydarzenie polegające na zaprezentowaniu młodzieży z naszej gminy fabularyzowanego filmu o niezwykłej postaci z dziejów Polski – ostatnim księciu kujawskim z Rodu Piastów Władysławie Białym. Dzięki tej niezwykłej lekcji historii uczniowie będą mogli poznać losy księcia Władysława Białego oraz zgłębić wiedzę, której próżno szukać w podręcznikach. Film nagrywany w zabytkowych kościołach w Gniewkowie, Pieraniu i Nieszawie, a także w wielu miejscowościach należących niegdyś do Księstwa Gniewkowskiego, pozwoli na nowo odkryć historię regionu.
Pomysłodawcą i producentem filmu jest Pan Piotr Ciemny, który poświęcił na to 7 lat życia. Producent filmu podzieli się także kulisami powstawania filmu oraz przybliży mało znane fakty historyczne dotyczące głównego bohatera produkcji. Poza fabułą i zdjęciami należy podkreślić wspaniałe tło muzyczne, które samo w sobie jest niezwykłe. Film trwa ok. 25 minut.
Do obejrzenia filmu zaproszono uczniów z klas VII i VIII szkół podstawowych z naszej gminy. Mamy także dodatkowe miejsca dla osób, które są zainteresowane udziałem w tym wydarzeniu w dniu 16 maja br., o godz. 10.00 w Choceńskim Centrum Kultury – Biblioteka. Bezpłatne wejściówki do nabycia w CCKB. Liczba miejsc ograniczona.
Władysław Biały miał dobre usposobienie, chociaż spokojnym raczej nie był. Stanowczy, energiczny, ciekawy świata. Rządy w Księstwie Gniewkowskim objął w 1353 r. Sześć lat później poślubił swoją jedyną miłość Elżbietę – córkę i dziedziczkę księcia strzeleckiego Alberta. Po niespełna trzech latach owdowiał i nigdy potem, z żalu po śmierci swojej ukochanej żony, nie związał się z żadną niewiastą. Wkrótce potem wybrał się do Ziemi Świętej, która zapewne wywarła znaczący wpływ na dalsze życie Księcia, w tym na podjęcie decyzji o wstąpieniu do zakonu.
Jest największym podróżnikiem spośród Piastów. Znał języki obce, bywał na najważniejszych dworach ówczesnej Europy, dużo podróżował - do Pragi, Malborka, Awinion, bywał na dworze Ludwika Węgierskiego, wziął udział w wyprawie krzyżowej na Litwę. Cieszył się szacunkiem i poważaniem wśród możnych ówczesnej Europy. Wstąpił do zgromadzenia cysterskiego w Citeaux w Burgundii – klasztor jednak samowolnie i szybko opuścił (prawdopodobnie ze względu na panujący tam reżim). Wybrał nieco lżejszą regułę benedyktyńską i wstąpił do klasztoru w Dijon. Z inicjatywy Ludwika Węgierskiego został opatem benedyktyńskim na Węgrzech. Spędził tam 3 lata po czym powrócił do Dijon. Książe zmarł w Strasburgu. Zgodnie ze swym życzeniem został pochowany w kościele w Dijon.
Zwiastun filmu