wtorek, 22 sierpień 2017

Sto lat dla OSP Śmiłowice

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/4268-sto-lat-dla-osp-smilowice.html
100%auto
Niecodzienny jubileusz obchodziła w niedzielę Ochotnicza Straż Pożarna w Śmiłowicach, która z [...] Niecodzienny jubileusz obchodziła w niedzielę Ochotnicza Straż Pożarna w Śmiłowicach, która została powołania dokładnie 100 lat temu. Z tej okazji Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmiłowicach zorganizował uroczystości. Rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Bartłomieja w Śmiłowicach, a następnie na placu przy budynku remizy dokonano przeglądu pododdziałów, podniesiono flagę na maszt, przedstawiono rys historyczny OSP, dokonano dekoracji sztandaru, wręczono odznaczenia, odsłonięto tablicę pamiątkową. Obchody uświetniły występy dzieci oraz zespół „Śmiłowiónki”, odbyła się także biesiada strażacka.

Sto lat temu, głównymi organizatorami straży ogniowej w Śmiłowicach byli: Jan Radomski, Wojciech Gajkiewicz, Franciszek Stasiak i Józef Piątkowski. W połowie stycznia 1917 r. odbyło się oficjalne zebranie, na którym wybrano zarząd. Prezesem został Józef Stokowski, ówczesny ziemianin z Wichrowic; naczelnikiem - ziemianin Teofil Rytler; zastępcą naczelnika - Wojciech Gajkiewicz, ówczesny sekretarz gminy Śmiłowice; skarbnikiem - Franciszek Stasiak, kupiec ze Śmiłowic; gospodarzem - Józef Piątkowski, miejscowy rolnik. Przez te wszystkie lata na rzecz tej jednostki i społeczności Śmiłowic i okolic pracowało wiele osób.
Słowa podziękowania wszystkim strażakom, za ich codzienną służbę, w którą wkładają mnóstwo wysiłku, ale także i serce, przekazał Wójt gminy Choceń – Roman Nowakowski. W prezencie strażacy otrzymali ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Wóz bojowy otrzymał imię Janek, na cześć śp. Jana Bińkowskiego wieloletniego działacza. Rodzicami chrzestnymi wozu byli Halina Zawadzka i Krzysztof Ciesielski. Samochód zakupiono dzięki wsparciu finansowemu marszałka Piotra Całbeckiego, Romana Nowakowskiego – wójta gminy Choceń oraz rady gminy.
Ten niecodzienny jubileusz był okazują do złożenia wielu życzeń i ciepłych słów od znamienitych gości, którzy uczestniczyli w uroczystościach Zbigniewa Sosnowskiego - posła na Sejm RP, Członka Zarządu Województwa – Sławomira Kopyścia, Marka Jaskulskiego – Starosty Włocławskiego.

Zdjęcia z uroczystości
http://www.kujawy.media.pl/index.php/powiat-wloclawski/18164-jubileusz-100lecia-osp-w-smilowicach-zdjecia#!OSP_Smilowice

Powrót

Polecane artykuły:


Utrudnienia w ruchu

W związku z planowanymi w dniach 04.07.2022 r. – 06.07.2022 r. robotami bitumicznymi w ciągu drogi Śmiłowice-Borzymowice na odcinku Siewiersk – Borzymowice wystąpią utrudnienia w ruchu. Pros [...]