poniedziałek, 13 wrzesień 2021

82 rocznica bitwy pod Szczytnem

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/6791-82-rocznica-bitwy-pod-szczytnem.html
W tym roku uroczystości związane z obchodami 82 rocznicy bitwy pod Szczytnem odbyły się w dniu 1 [...] W tym roku uroczystości związane z obchodami 82 rocznicy bitwy pod Szczytnem odbyły się w dniu 11 września w Boniewie, w tym zaplanowany V BIEG PAMIĘCI, marsz Nordic Walking oraz uroczystości patriotyczno – religijne dla uczczenia żołnierzy „Armii Pomorze” walczących pod Szczytnem właśnie w dniach 11 – 12 września 1939 r.

82 lata temu na polach Szczytna i okolic trwały walki. Wspominaliśmy bohaterów tamtych wydarzeń oraz śp. ks. Jarosława Włodarza, proboszcza parafii Boniewo, który przez lata gromadził informacje o bitwie. Zebrał bardzo wiele informacji od mieszkańców, którzy byli bezpośrednimi świadkami toczących się w tym miejscu krwawych walk. Dotarł również do żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 roku walczyli w tej bitwie. Podczas uroczystości ich wszystkich wspominaliśmy.

Msza Święta Polowa z oprawą muzyczną orkiestry wojskowej została oprawiona przy cmentarzu parafialnym w Boniewie. Odczytano Apel Pamięci, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty na grobach poległych żołnierzy. Odbył się także Koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia oraz Koncert Chóru.

Podczas Mszy św. polowej w Boniewie poczty ze szkół z gminy Choceń wystawiły sztandary:

- Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Choceniu,

- Społecznej Branżowej Szkoły I Stopnia im. Adama Mickiewicza w Choceniu,

- Szkoły Podstawowej im. Anny Wajcowicz w Śmiłowicach,

- Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Choceniu.

W przyszłym roku uroczystości odbędą się w Szczytnie.

Agnieszka Świątkowska

sekretarz gminy


Powrót

Polecane artykuły:


Dożynki Gminno - Parafialne

Drodzy Mieszkańcy z przyczyn losowych występ zespołu EXAITED musiał zostać odwołany. O tej samej godzinie wystąpi dla Was Dr. SWAG, którego pewnie znacie z utworów takich jak: „Zerujemy 0,7 [...]

Podziękowania

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Maciejowi Arciszewskiemu z Izbicy Kujawskiej, właścicielowi firmy WINDPARK, za przekazanie darowizny w kwocie 1000 zł, na organizację dożynek gminno – parafia [...]