czwartek, 14 październik 2021

Aleja topolowa Wichrowice

https://www.chocen.pl/8-aktualnosci/6850-aleja-topolowa-wichrowice.html
Na samym początku pragniemy zaznaczyć, iż nie jesteśmy zwolennikami usuwania drzew, wręcz przec [...]

Na samym początku pragniemy zaznaczyć, iż nie jesteśmy zwolennikami usuwania drzew, wręcz przeciwnie uważamy drzewa i przyrodę za dobro natury niezwykle cenne, które trzeba szczególnie chronić.

Są jednak sytuacje szczególne i taką jest właśnie jest aleja topolowa w Wichrowicach. Ponad 200 drzew topoli rosnących tuż przy drodze, których wiek szacowany jest na około 60 lat. Z roku na rok stwarzają one coraz większe niebezpieczeństwo głównie dla podróżnych ale nie tylko. Przy każdej większej wichurze mnóstwo konarów często bardzo grubych leży na drodze i okolicznych gruntach. Nieszczęśliwe zdarzenie kolizji ze spadającymi konarami jest tylko kwestią czasu. Nie ma możliwości ubezpieczenia się od odpowiedzialności za utratę zdrowia albo życia w przypadku gdy mamy do czynienia ze drzewostanem, którego czas dobiega końca.
Stąd decyzja – do końca 2022 roku wszystkie topole rosnące przy drodze zostaną usunięte, a w to miejsce zostaną nasadzone nowe drzewa innego gatunku. Wybór gatunku pozostawiamy mieszkańcom - tylko prośba by już nie były to topole. Karczowania, przygotowania terenu pod nowe nasadzenia i samego nasadzenia dokona firma zewnętrzna. Nowe sadzonki będą to drzewka o średnicy minimum 10 cm i mają być zapalikowane.
Wszystkie te czynności zostaną wykonane nieodpłatnie w zamian za materiał drzewny pozyskany z karczowania.

Powrót

Polecane artykuły:


Gmina Choceń beneficjentem programu MALUCH+2021 w ramach modułu 1b

Gmina Choceń, na podstawie złożonego wniosku, otrzymała dofinansowanie na utworzenie i zapewnienie funkcjonowania 15 nowych miejsc w Żłobku ”Pomponik” w Choceniu. Rządowy program „M [...]

Gmina Choceń promowała się w Monachium!

Gmina Choceń po raz kolejny promowała się na jednym z największych wydarzeń inwestycyjnych w Europie – targach Expo Real w Monachium. Po 1,5 rocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, ta [...]