piątek, 18 maj 2018

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Choceniu

https://www.chocen.pl/urzad-gminy/jednostki-organizacyjne/placowki-oswiatowe/49-chocen/4759-dzien-patrona-w-szkole-podstawowej-w-choceniu-2.html
15 maja jest od 13 lat obchodzony przez całą społeczność szkolną Szkoły Podstawowej im. J. Ko [...] 15 maja jest od 13 lat obchodzony przez całą społeczność szkolną Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Choceniu jako Dzień Patrona.  W bieżącym roku myślą przewodnią, która nam towarzyszyła w czasie poprzedzającym Dzień Patrona oraz podczas uroczystości końcowej były słowa Janusza Korczaka:„W każdym człowieku jest jakby cały świat”.

Do uroczystego podsumowania Dni Patrona uczniowie przygotowywali się już od pewnego czasu. Niektóre działania stały się tradycją szkolną i są organizowane corocznie. Do takich należą: konkursy rysunkowe "Janusz Korczak w oczach dzieci", konkurs wiedzy o Januszu Korczaku, konkurs pięknego czytania fragmentów prozy Janusza Korczaka oraz konkurs literacki i Kuźnia Talentów. Podsumowanie wyników tych konkursów stanowi jeden z punktów imprezy szkolnej.

W bieżącym roku szkolnym uroczystości obchodów Dnia Patrona były szczególne, gdyż obchodzone w murach szkoły, do której się przeprowadziliśmy od września 2017. Szkoły, której patronem jest papież Jan Paweł II. W związku z tym oddaliśmy cześć obydwu wielkim ludziom, którzy stanowią wzory do naśladowania dla młodzieży gimnazjum i szkoły podstawowej. Ponadto gościliśmy wielu przyjaciół szkoły. Wśród przybyłych należy wymienić: Starostę Powiatu Włocławskiego p. Kazimierza Kacę, Wójta Gminy Choceń p. Romana Nowakowskiego, Sekretarza Gminy p. Agnieszkę Świątkowska, Proboszcza tutejszej parafii ks. Mieczysława Łaszczyka, dyrektorów sąsiednich szkół, radnych Gminy Choceń i Powiatu Włocławskiego, przedstawicieli współpracujących instytucji oraz gościa specjalnego - pana Wojciecha Kuranta, który z rąk przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego otrzymał tytuł Przyjaciela Króla Maciusia Pierwszego.

Dzień rozpoczął się od wysłuchania montażu poświęconego patronowi. Następnie przeszliśmy prowadzeni przez Orkiestrę Dętą ze Śmiłowic do kościoła pod wezwaniem św. Idziego, gdzie została odprawiona msza św. w intencji uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły. Po powrocie zaprezentowali się uczniowie kl. I a i II, którzy pod kierunkiem wychowawczyń:  p. Jolanty Nowodworskiej i p. Joanny Woźniak przygotowali wspaniałe przedstawienie pt. „Calineczka”. Widzowie z zachwytem podziwiali wykonawców, którzy bez tremy wprowadzali w baśniowy świat, w którym zwycięża dobro i piękno. Kolejnym punktem była przygotowana prezentacja, w której pani Sylwia Łącka przypomniała najważniejsze wydarzenia szkolne bieżącego roku. Wielu uczniów z niecierpliwością czekało na występy swoich kolegów w finale Kuźni Talentów. Różnorodność zainteresowań i pasji uczniów oraz prezentacja ich umiejętności  od kilku lat zachwyca i stanowi powód do dumy. Wisienką na torcie w tym roku był przygotowany przez chór szkolny spektakl słowno -muzyczny "Mały Książę". Przyjemnością było słuchanie lirycznych piosenek oraz podziwianie  scenografii i barwnych kostiumów. Na zakończenie goście zostali obdarowani specjalnym numerem "Maciusiowych Wieści" wydawanego raz w roku czasopisma prezentującego ważne wydarzenia w życiu szkoły.

Dzień Patrona miał wspaniałą oprawę i był wzruszającym wydarzeniem, na które uczniowie czekają cały rok. Ale święto jest już tylko wspomnieniem, a przed uczniami jeszcze wyczerpujący finisz. Oby był pomyślny.

         Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w uroczystości, Orkiestrze ze Śmiłowic za oprawę muzyczną, pani Hani Gołębiewskiej za dekorację kościoła, a choceńskiej Policji za zapewnienie bezpiecznego przemarszu ulicami Chocenia.

B. Lewandowska

Powrót

Polecane artykuły:


Promesa już odebrana

W dniu 28 lipca 2022 r., Wójt Gminy Choceń Roman Nowakowski odebrał promesę z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych dla gmin, w których funkcjonowały PGR. Gmina Cho [...]

Jak przetrwać upały? Jak przetrwać burzę ?

Jak przetrwać upały? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że temperatura w najbliższych dniach przekroczy 30 stopni. Tak wysokie temperatury stają się niebezpieczne dla naszego ży [...]